Mit kell tudni a hőszigetelő gyapotokról?
A hőszigetelő gyapotok hevítéses eljárással gyártott, hosszú szálakból álló szigetelőanyagok, amelyek többféle alapanyagból készülhetnek, de a két leginkább elterjedt típusuk az üveggyapot és a kőzetgyapot. Előbbit üvegipari melléktermékekből, hulladékokból vagy kvarchomokból készítik, utóbbit pedig bazaltkőből, de a gyártás során felhasználnak mészkövet és dolomitot is. Kimagasló szigetelőképességük a szálak közé zárt nagy mennyiségű, nyugalomban lévő levegőnek köszönhető. Ugyan az ásványgyapotokat a gyártáskor hidrofobizálják, vagyis a vízzel szemben ellenállóvá teszik, a nedvességtől, páralecsapódástól mindenképpen ajánlott óvni, emiatt szigeteléskor a belső tér felől páratechnikai réteget javasolt aláhelyezni.
A hőszigetelő gyapot előnyei
- Természetes alapanyagokból készült, környezetbarát matéria.
- Szervetlen anyagokból áll, így nem bomlik, az elöregedése rendkívül lassú.
- Mivel a hangokat elnyeli, optimális akusztikai körülményeket biztosíthatunk vele a szigetelt helyiségekben.
- Viszonylag kis súlyú, ezért könnyen szállítható, és nehézségek nélkül lehet vele dolgozni is: jól vágható, egyszerűen formázható, minimális mennyiségű hulladék keletkezik utána.
- Nem éghető, az olvadáspontja pedig 1000 Celsius-fok felett van. Tűzvédelmi szempontból rendkívül biztonságos, egy esetleges tűzvész esetén a tűz terjedését is lassíthatja.
Hol alkalmazhatjuk házunk hőszigetelésénél?
A hőszigetelő gyapotokat elsődlegesen a tető- és padlásterek, álmennyezetek szigetelésekor szokták alkalmazni, de válaszfalakhoz és homlokzati szigeteléshez is ideális. A nem megfelelő szerkezeti megoldások esetében jellemző, hogy télen az épület teljes hőveszteségének közel harmada a tetőn keresztül távozik. Emiatt különösképpen ajánlott az üveg- vagy kőzetgyapotok egyedülálló szigetelőképességében rejlő előnyöket kiaknázni, akár házépítésbe, tetőtér-beépítésbe fogunk, akár régi ingatlanunkat korszerűsítenénk. De nem csupán a fűtési szezonban csökkenhetjük velük az energiaköltségeket: nyáron a legnagyobb kánikulában is elejét vehetjük a tetőtér felforrósodásának.
Üveggyapot vagy kőzetgyapot? Mikor melyiket érdemes választani?
Tekintve, hogy az üveggyapot kisebb súlyú, ezért a könnyűszerkezetes házak teljes körű szigeteléséhez érdemes emellett dönteni. A leggyakrabban a tetőtér, illetve álmennyezetek esetén szokás használni. Előnye, hogy rendkívül rugalmas és könnyen alakítható. De éppen ezen tulajdonságai miatt nem is tartja úgy magát, mint a kőzetgyapot, ezért homlokzatra vagy járható födém szigetelésére kevésbé alkalmas. Az épületszerkezetben lévő réseket tökéletesen kitölti, a mechanikai hatásokkal szemben viszont nem annyira strapabíró.
A kőzetgyapot az üveggyapottal ellentétben hosszabb távon sem tömörödik, nem változtatja a térfogatát, továbbá az időjárási viszontagságoknak és egyéb környezeti hatásoknak is jobban ellenáll. Ezért a homlokzat, illetve a padló szigetelése esetén is bátran letehetjük mellette a voksunkat. Víztaszító, valamint páratűrő képessége is kiemelkedő, ennek következtében pedig a penészgombáknak sem jelent táptalajt.
Ha házépítésbe, -felújításba vagy a tetőtér teljes körű beépítésébe fognál, és nagy mennyiségű hőszigetelő gyapotra van szükséged, a raklapos kiszerelés remek választást jelent. Válogass kedvedre a szigetelőanyagok kínálatából, ha pedig kérdésed volna termékeinket illetően, keress minket elérhetőségeinken bizalommal!