Mit érdemes tudni a gipszkarton profilok fajtáiról?
A gipszkarton egy igazán sokoldalú anyag, ezért is alkalmazzák előszeretettel olyan sok területen az építkezések, átépítések során. Ahogy a neve is mutatja, gipszből és kartonpapír lapokból áll. Könnyen szállítható, egyszerűen méretre vágható építőelem. Használhatjuk válaszfalak létrehozására, álmennyezet kiépítésére, az egyenetlen falfelületet szép simává varázsolhatjuk vele, illetve segítségével megvalósíthatjuk, hogy a vezetékeket diszkréten vezethetjük a falban. Kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a megfelelő célra a megfelelő gipszkarton profilt használjuk, figyelembe véve például a vastagságát, teherbíró képességét. Nézzük meg, mit érdemes tudni a gipszkartonokról, mik az előnyei, és mire kell vigyázni a felhasználásánál.
Milyen előnyös tulajdonságai vannak a gipszkartonnak?
Gyorsan elvégezhető a gipszkartonozás
Talán az egyik legfontosabb szempont, hogy bármilyen átalakítást szeretnénk csinálni, a gipszkartonnal ezt nagyon gyorsan meg tudjuk oldani. Ha például hagyományos fallal alakítanánk ki egy plusz teret a házunkban, annak a felhúzása, vakolása, kifestése legalább háromszor annyi ideig tartana, mint ha ezt gipszkartonnal végezzük el.
Könnyen telepíthető
Azért lehet gyorsan haladni a gipszkartonozással, mert egy nagyon egyszerűen, nagyon könnyen kezelhető anyag. Egyszerűen méretre vágható, felszerelhető, nem hagy maga után sok törmeléket sem, így a sitt eltakarítása sem kerül plusz időbe.
Egyből sima a felülete
Ismételten csak időt spórolhatunk azzal, hogy azonnal egy sima felületet hozunk vele létre, amit nem kell már kiegyengetni, hanem egyből festhető.
Tűzálló
A gipszkarton nem éghető anyag, sőt tűz esetén lassítja a tűz továbbterjedését. Léteznek kifejezetten tűzgátló impregnált gipszkartonok is, amik tűzgátló falként működnek.
Környezetbarát
Nem szennyezi a környezetet, nem maradnak utána káros anyagok, és nem is vált ki semmilyen allergiás reakciót.
Légáteresztő
A gipszkarton “lélegzik”, átereszti a levegőt, felveszi és leadja a párát, így jó hatással van a kialakított terek levegőjére.
Hangszigetelésre is alkalmas
Habár önmagában nem rendelkezik kiemelkedő hangszigetelő képességgel, de ásványgyapot szigetelőanyagokkal együtt felhasználva már erre is alkalmas.
Könnyű térkialakítás
Mivel a gipszkarton sokkal vékonyabb anyag mint bármilyen tégla, ezért kis térveszteséggel lehet kialakítani új helyiségeket. Le tudunk választani például úgy egy gardrób helyiséget, hogy az eredeti szoba méretéből csak néhány centimétert veszítünk.
Esztétika
Egyenetlen, repedezett, rücskös falak simává változatására, vagy vezetékek, csövek falban történő elvezetésére is használhatjuk. Sokkal egyszerűbben megoldható, mintha téglafalba kellene bevésni a vezetékek, csövek helyét.
Mi az a gipszkarton profil?
A gipszkarton profilok olyan tartószerkezeti elemek, amikkel fel lehet építeni azt a vázat, amire majd a gipszkarton lapokat rögzítjük. Ezeket használhatjuk álmenyezetek kialakításánál, válaszfalak építésénél, falburkolatok telepítésénél. Nagyon fontos, hogy helyesen válasszuk meg a profilok szélességét, vastagságát, mert ettől is nagyban függ, hogy milyen minőségű lesz majd az elkészült gipszkarton fal. Léteznek sarokvédő, rögzítő, toldó funkciójú gipszkarton profilok, tisztában kell lennünk azzal, hogy milyen feladatra melyiket érdemes használni.
Gipszkarton profilok fajtái
UW profilok
Az UW gipszkarton profilok szolgálnak a gipszkarton lapok vízszintes rögzítésére. Ezeket a padlóra és födémre kell helyeznünk egész végig, amíg a készülő fal tart. Felszerelésekor feltétlenül rezgésgátló szalaggal, szivacs csíkkal kell rögzíteni, mert így sokkal stabilabb lesz a fal.
CW profilok
A CW profilokat az UW profilokhoz rögzítjük, ezek fogják alkotni a váz függőleges részét, azaz ugyanolyan szélesek, mint az UW profilok. A CW profilok darabolásából visszamaradt szálakat nem lehet felhasználni úgy mint az UW profilok esetében. A vízszintes rögzítés esetében nem okoz gondot, ha lehullott darabokból van kiegészítve a dübelezés, de függőleges profilok esetében ez árt a fal szilárdságának.
CD és UD profilok
Ezeket a profilokat az álmennyezetek kialakításához használjuk, ezek segítségével rögzítjük a gipszkartonlapokat a plafonhoz. A CD lapok tartják a gipszkarton lapokat akár a tartóbordák, az UD profilok pedig az egész álmennyezet szerkezeti részét alkotják.
UA profilok
Válaszfalak építése során használunk UA profilokat, elsősorban ott, ahol egy beépített plusz elem nagyobb súlya miatt, nagyobb terhelésnek van kitéve a fal. Leginkább az ajtók beépítésénél és falvégződéseknél alkalmazzuk. Az elsődleges feladata, hogy egy stabil fogadószerkezetet nyújtson az ajtók részére.
Hogyan végezzük el a gipszkartonozást?
Milyen felszerelés kell hozzá?
A gipszkartonozást el lehet végezni akár házilag is, nem egy nagyon bonyolult eljárás, csak precizitást igényel és szükséges hozzá beszerezni a megfelelő eszközöket. Először érdemes a gipszkarton lapok és profilok megvásárlásával kezdeni. Attól függően, hogy mit enged a pénztárcánk, lehet nagyon profi, speciális eszközöket is vásárolni, de ha csak magunknak akarunk elvégezni egy kisebb munkát, akkor nem biztos, hogy érdemes erre beruházni. Amire viszont mindenképp szükségünk lesz az a vízmérték, snitzer, gumikalapács, gipszkarton gyalu, gipszkarton lyukszerelő, körkivágó, csavarok, rögzítőelemek, fúró és a panelek szétvágásához fémfűrész, vagy lemezvágó olló. Miután felszereltük a gipszkartont, a gipszkarton gletteléséhez még glettvasat és spaklit is fogunk használni.
Tervezés
Nem lehet csak úgy nekiesni a gipszkartonozásnak, hogy hiányzik az alapos tervezés. A kapkodás később sok fejfájást okozhat, a végeredmény nem olyan lesz, amit szerettünk volna. Ezért először meg kell tervezni, hogy hova fognak kerülni a gipszkarton profilok, úgy kell kiszámolni, hogy lehetőleg minél kevesebbszer kelljen vágni majd a gipszkarton lapokat, és ahol csak lehet, egész lapokat használjunk fel. Azért fontos ez, mert minél több elemből áll a fal, annál kevésbé stabil és annál nagyobb az esély, hogy például hőingadozás hatására, megreped, meghajlik. Az sem mindegy, hogy gipszkarton falat fogunk készíteni, vagy álmenyezetet, mert másképp kell hozzáállni a két különböző területhez. Álmennyezet esetében el kell döntenünk, hogy szimpla, vagy dupla profilvázat készítünk, kétirányú bordavázat, vagy direktfüggőket használunk a mennyezet kialakításánál.
A vázszerkezet telepítése
Ha átgondoltuk, kimértük, hogy mi hova fog kerülni, akkor elkezdhetjük felépíteni a vázszerkezetet. Ez készülhet fa lécekből, vagy a speciálisan erre a feladatra gyártott gipszkarton profilokból, ezek használata egyszerűbb, és kevesebb a hibázási lehetőség. Először a profilokat kell rögzíteni a falhoz, mennyezethez, amihez segítséget nyújtanak a profilokon lévő lyukak. Lényeges, hogy a rögzítési pontok 60-80 centiméterre legyenek egymástól. Ezt követően a merevítőket kell felszerelni lemezcsavarok segítségével.
Profilok helyének megjelölése
Érdemes a gipszkarton lapokon megjelölni a bordák helyét, így felrakás közben pontosan tudjuk, hogy kell felcsavarozni azokat. Sok időt tudunk ezzel spórolni, és sok idegeskedéstől is megkíméljük magunkat, mert így nem fúrunk felesleges lyukakat, nem kell kiszedegetni a rossz helyre került csavarokat sem. Nem csak a gipszkarton lapokon kell megjelölni a profilok helyét, de álmennyezet esetén a fal felső részén, fal esetén pedig a padlón is. Így ha már gipszkartonnal eltakartuk a szerkezetet, akkor is tudjuk hol helyezkednek el a profilok.
Gipszkartonlapok méretre vágása
A következő lépés, hogy a gipszkarton lapokat méretre vágjuk. Ehhez először jelöljük meg a pontos méreteket a lapok előoldalán. Lehetőleg ne szabad kézzel húzzunk vonalakat, hanem egy vonalzóval, vagy legalább egy fémprofil segítségével vezessük a ceruzát. A gipszkarton törékeny, ezért ha egy snitzerrel végig vágjuk a vonalak mentén, akkor könnyen leválasztható a felesleg. Ha tényleg nagyon precízek akarunk lenni, akkor a vágást gipszkarton fűrész segítségével is elvégezhetjük. Amennyiben mégsem lett tökéletesen megfelelő a gipszkartonlap mérete, akkor gipszkarton gyalu segítségével, milliméterenként lehet lefaragni a méretből. Érdemes a lapok között hézagokat hagyni, mert így biztosan nem feszülnek meg, és ha esetleg valamilyen okból kifolyólag miatt fel kellene szedni őket, akkor sérülés nélkül eltávolíthatóak.
Gipszkarton lapok felhelyezése
Amint megvagyunk a gipszkarton lap méretre vágással, következhet annak felhelyezése. Ez gipszkarton csavarok segítségével történik. Ezek speciális, kifejezetten gipszkartonokhoz kifejlesztett, 3,5mm-es csavarok, amelyek fa és fém szerkezet esetén is alkalmazhatóak. 20mm-es csavarok szükségesek a fa vázhoz való rögzítéshez és 10mm-esek a fém vázhoz. Ha megvannak a csavarok is, akkor ráfektetjük a vázszerkezetre a gipszkartonlapokat, és elkezdjük behajtani a csavarokat. Fontos, hogy a lapok közepétől kifelé haladva végezzük a csavarozást, így elkerüljük, hogy felületi feszültség alakuljon ki a lap két vége között. A csavarokat 20 centiméteres távolságokra helyezzük. A gipszkarton lapok szélétől hagyjunk 10-15mm-es távolságot, és vigyázzunk, hogy ne csavarjuk be őket túlságosan, ne szakadjon be a lap, a csavar feje pedig a gipszkarton síkjában legyen.
Végső simítások
A nehezén már túl vagyunk, szinte készen van a gipszkartonfal, már csak az van hátra, hogy felrakjuk az élvédőket, kitöltsük a lapok közötti hézagokat, és elfedjük a csavarfejeket. A speciális hézagkitöltő anyagot spakli és glettvas segítségével tudjuk felvinni, ezután kell beágyazni az élvédőket, majd még egy réteg glettanyag következik. Amint megszáradt az anyag, le lehet csiszolni és lefesteni.
Ahogy azt bemutattuk, a gipszkarton egy hasznos, könnyen felhasználható építőanyag, amiből akár mi magunk is építhetünk álmennyezetet, válaszfalat. Viszont ahhoz, hogy ezt tényleg jó minőségben készítsük el, fontos, hogy először pontosan mérjük fel az alapanyag igényt, és azt is, hova és hogyan fogjuk felállítani a giszkarton profil tartószerkezetet. Amennyiben nem vagyunk biztosak magunkban, akkor bízzuk a gipszkartonozást egy szakemberre, mert jobban járunk azzal, ha egyszer rendesen meg van csinálva, mintha később kell javítgatni, vagy kompletten újrarakni az egészet.